Az emberek többsége nem szeret fogorvoshoz járni - ebből adódik, hogy gyakran addig várnak, amíg nem fáj. A rendszeres fogászati ellenőrzés segíthet időben felfedezni a fogszuvasodást, ínygyulladást, vagy egyéb problémát a szájban. A fogorvost érdemes félévente-évente felkeresni a - attól függően, hogy mennyi tömése, fogpótlása illetve fogköve van az illetőnek.
Először is mutasson jó példát! A gyerekek rendszerint átveszik a szüleik viselkedésmintáit, így ha Ön fél a fogorvostól, azt a gyermeke érezni fogja, és ő is hasonló módon áll majd hozzá a helyzethez. Éppen ezért célszerű, hogy az a szülő vagy nagyszülő készítse fel a gyermeket a fogorvosi vizsgálatra és hozza el a rendelőbe, aki maga is nyugodtan, higgadtan tud viselkedi az adott helyzetben. Tudjuk, hogy ez nem egyszerű, ezért többféle módon próbálunk segíteni, hogy megkönnyítsük a fogorvossal történő ismerkedést.
A kezelés előtt például nézhetnek otthon fogrovosi helyzetről szóló mesét a gyermekkel, és elmagyarázhatják neki, hogy mi is fog történni a rendelőben. Az alábbi meséket javasoljuk ilyen célra:
Emellett kérhetik a “Játékos ismerkedés” szolgáltatásunkat, melynek során a helyszínen segítünk, hogy gyermeke játékos formában ismerkedjen meg a fogorvossal és a rendelővel. Bizalmat építünk, hogy fogorvoshoz menni pozitív élmény legyen!
“Fogtündér segéd” programunk során gyermeke félévente egyszer csoportos foglalkozáson vehet részt, melynek során eltölthet egy órát velünk a rendelőben és segíthet másoknak a helyes fogmosás elsajátításában. Egyúttal az Ön gyermekének is közös rajzolással, mesével tanítjuk a megfelelő fogmosási szokások kialakítását.
Általánosságban elmondhatjuk, hogy a napi kétszeri, megfelelő technikával (puha fogkefével, körkörös mozdulatokkal, semmiképpen sem sikálva az oldalsó részüket) végzett, alapos fogmosás megfelelő védelmet ad. Fontos, hogy a nyelv felől is alaposan tisztítsuk a fogainkat, illetve a nehezebben elérhető helyeken is. Fogmosás után fogselyem és nyelvkaparó használata javasolt.
Puha sörtéjű, jó minőségű fogkefét. Napjainkban nagyon elterjedt az elektromos fogkefék használata. Ezek közül a nyomásérzékelős fogkefe kifejezetten hasznos: a leggyakoribb hiba a fogmosáskor, hogy túl erősen dörzsöljük az ínyünket, ami komoly problémákhoz vezethet, ha nem tanuljuk meg a megfelelő mértékű nyomást, ami nem okoz kárt a fogínyben. A nyomásérzékelős fogkefe ebben segít.
A fogkefét általánosságban körülbelül félévente érdemes lecserélni. A csere időpontja több tényezőn múlik: érdemes új fogkefét beszerezni például betegség után, vagy ha a sörték már szétállnak. Szintén gyakoribb csere javasolt, ha a páciens ínyproblémákkal vagy gyakori ínyvérzéssel küzd. Csere hiányában ugyanis a fogkefén elszaporodó baktériumok fokozzák a tüneteket, nem beszélve arról, hogy a régi sörték könnyebben felsérthetik az ínyt is.
A fogselyem használata minden fogmosás után javasolt. Pusztán fogmosással – legyen az bármilyen alapos is – nem tudjuk elérni, hogy a fogak teljes felszíne lepedékmentes legyen.
A fogselyem segítségével a fogközök megtisztítása is lehetővé válik. Ez a művelet kifejezetten fontos, mivel a szuvasodások nagy része a fogközökből indul ki. Ez nagyobb kellemetlenséget okoz, mint egy nem fogközből induló szuvasodás, mivel a szűk helyekre jóval nehezebb megfelelő tömést készíteni és behelyezni.
Étkezés után nem kell azonnal fogat mosni, sőt! Ha például savas élelmiszert fogyasztottunk, akkor kifejezetteb érdemes várni egy kicsit étkezés után a fogak tisztításával. Itt is fontos megemlíteni, hogy elegendő reggel és este alaposan megmosni a fogainkat.
Körülbelül 6-8 hónapos korban bújnak ki az első tejfogak a gyermekeknél. Amint megjelenik az első kis fogacska, onnantól kezdve minden nap kell fogat mosni!
A kellemetlen szagú leheletnek számos oka lehet. Leggyakoribb az elhanyagolt szájhigiénia, a lerakódott fogkő és a kezeletlen szuvasságok. Emellett okozhatják még bizonyos ételek, a dohányzás, esetleg gyomorbántalmak.
Minél előbb keressen fel minket! Ilyenkor még nagy eséllyel él a fog és sokszor egy egyszerű töméssel még elkerülhető a gyökérkezelés. Nem érdemes sokat várni, mert a hideg érzékenység az jelzi, hogy a szuvasság közel van a fogbélhez. Ha a probléma eléri a fogbelet, akkor jóval nagyobb fájdalomra, költségekre és kezelési időtartamra lehet számítani.
Amennyiben a szuvasság már elérte az idegeket, sajnos nincs visszaút, nem elég egyszerű töméssel ellátni a fogat. Ennek a legfőbb figyelmeztető tünete, ha ráharapásra fáj a fog. Sokszor ez a fájdalom kisugárzik és gyógyszerre sem múlik el teljesen. Néhány évvel ezelőtt ilyen problémánál általában kihúzták az érintett fogat/fogakat. Manapság már szerencsére meg lehet menteni ezeket a fogakat gyökérkezeléssel. Az eljárást helyi érzéstelenítéssel végezzük, így fájdalommentes.
Amennyiben nem az utolsó utáni pillanatban érkezik kezelésre és még nem hatalmasodott el a gyulladás, a mai modern érzéstelenítőkkel elérhető a fájdalommentes kezelés. Természetesen az érzéstelenítés helyét is el tudjuk zsibbasztani spray vagy zselé használatával. Vannak olyan kezelések - mint például a fogkő eltávolítás - amikor nem zsibbasztjuk el rutinszerűen az egész szájat, mert az emberek nagy része elviselhetőnek tartja az adott beavatkozást. Amennyiben Ön nem ebbe a csoportba tartozik, azonnal jelezze nekünk és adunk érzéstelenítőt! Szükség esetén hipnózissal is segíthetünk. Erről az eljárásról bővebben a “Szolgáltatások menüpontban” tájékozódhat.
Igen, teljes mértékben! És semmi olyan nem fog történni Önnel, amivel nem ért egyet.