A rossz harapás, vagy a stressz és az éjszakai fogcsikorgatás miatt fiatal, 40 éves páciensünk elkoptatta fogmagasságának felét, nagyjából 2,5mm-t. Minden vágya egy rendes mosoly volt!
Ahhoz, hogy ezt visszaépítsük fokozatosságra volt szükség. Több évtizednyi lassú kopást nem szabad hirtelen visszaemelni, mert az izmok nem tudnak olyan gyorsan alkalmazkodni hozzá.
Páciensünk 1 évig műanyag, ideiglenes fogpótlást viselt a felső fogakon. Ehhez szinte semmit nem kellett csiszolni a fogain, mert ő már megtette.
És íme a végeredmény! Jelleméhez és folyamatos mosolyához valamint a szemszínéhez passzoló, hófehér fogsort kapott. (Ehhez arcíves regisztrációt használtunk.)
Páciensünk rosszul elkészített pótlással rendelkezett, illetve az alsó fogsorán is kopások voltak. A kezelése így zajlott:
Hétfő - a felső ívről kihúztuk az összes fogát, amit szükséges volt, azt összevarrtunk, levettük a lenyomatot és betettük az implantátumot (bizony, ezt mind 1 kezelés alkalmával).
Szerda - a biztonság kedvéért végeztünk egy próbát a fogsorral.
Péntek - készen lett az ideiglenes fogsor, ami a képeken is látható.
Ezt a Páciensünk 4-5 hónapig fogja viselni, ez idő alatt teljesen begyógyul az íny és a csont. Ezután újabb lenyomatot veszünk majd és ez alapján elkészül a végleges, üvegszál erősítésű kompozit pótlás, ami pontosan ugyanígy fog kinézni, csak sokkal rugalmasabb és könnyebben kezelhető lesz.
Ez a gyermekkori fogszuvasodás egyik leggyakoribb formája, sajnos sokakat érint. Akkor következik be, ha a gyerek fogai gyakran és sokáig érintkeznek cukros folyadékkal - elhúzódó szoptatáskor vagy a fektetéseknél adott bébiétel, gyümölcslé vagy tej által. A cukor hatására ilyenkor a száj PH-ja savassá válik, ami megágyaz a baktériumoknak és a fogszuvasodásnak.
A cumisüveg szindróma fogászati probléma, aminek természetesen van fogászati kezelése. A DentaLove-nál mi magunk is készítünk tejfogtöméseket, akár színes verzióban is.
Régi, nagyon rosszul elkészített töméseket láthatunk. A legnagyobb baj, hogy a két tömés össze van kötve és emiatt nem lehetett tisztítani. Így gyorsan elkezdett szuvasodni.
A tömések eltávolítása után láthatjuk a szuvasságot és a fogközben az ételmaradékot.
Az alaptömés elkészítése után látható, hogy mélyen, a fognyakhoz közel van a gyulladt íny. A fehér színű betétek ragasztója érzékeny a nedvességre, ezért ilyenkor a legjobb választás az arany.
És íme a végeredmény! A páciens több évtizedre biztonságban tudhatja a fogát, hisz az arany képlékeny és kellőképpen rugalmas, mint a természetes fog.
Kedves hölgy páciensünknek nem tetszettek a meglévő fog formái: kerekebb, nőiesebb fogakat szeretett volna. Emellett a meglévő hidakat is ideje volt már cserélni. Hab a tortán, hogy elég gyakran vannak epilepsziás rohamai. Így a meglévő fogai sérültek, töredezettek és félő volt, hogy az elkészülő új pótlást is szétharapja.
Összekötöttük a kellemeset a hasznossal: cirkon előrészes hidakra cseréltük le a meglévő oldalsó fém-kerámia hidakat. Előre pedig különálló koronák készültek.
Azért hívjuk előrészes koronának, mert csak az ajak felőli részen van némi kerámia, az össze többi egy tömbből kimart cirkonium-dioxid, ami a legerősebb anyag, amit a szájban használhatunk - kb. 10x keményebb a fognál. Ezt a technikus speciális festékkel vonja be azokon a területeken, ahova nem kerül kerámia. Így elkerülhető a kopás, lepattanás.
És íme a végeredmény! Amihez nagy pontosság kellett, mivel olyan kemény ez az anyag, hogy utólag, szájban nem lehet csiszolni sem. Emiatt egyből mindennek tökéletesen stimmelnie kellett, így arcíves regisztrációt használtunk.
Hölgy páciensünknek egészen apró, gyöngy fogai vannak, így extra vékony pótlást csiszoltunk neki. Ahogy a mérőeszközön látszik, az anyagvastagság 0,5 mm volt.
Többféle pótlás közül lehetett választani:
hagyományos korona – többet kellett volna csiszolni, ami alacsonyabbá tette volna a koronát és a pótlás szinte ki sem látszódott volna az íny alól
fém-kerámia pótlás – itt kb 1,8 mm-t kellett volna csiszolni, amivel a híd elvesztette volna a stabilitását és rengeteg foganyagot vesztettünk volna.
Így a cirkonra esett végül a választás. A pótlás egy olyan átmenetes cirkon tömbből lett kifaragva, amire kerámiát sem kellett rétegezni, mert már önmagában is tökéletesen esztétikus.
Az íny alatti szuvasságot nagyon nehéz megfelelően kezelni és jól betömni. Mi viszont bevetjük ezt a kék csillámos izoláló csodafolyadékot, aminek segítségével a fog menthetővé válik!
Hihetetlen, de ez a fog egyébként nem fáj és már nem is fog, mivel gyökérkezelték. Látszik a fog közepén a narancssárgás tömés - ennek helyére fog bekerülni egy üvegszálas csap.
Persze hosszú még az út, mire a korona is el tud készülni, és a fog újra szép lesz, de megéri, hiszen megmentünk egy fogat a kihúzástól.
Az elkoptatott fogakat mind egy szálig felépítettük.
A hátsó fogak üvegszálas tömésekkel történő felépítésével kezdtük, majd az elülső fogak hosszabbítása következett.
2 hónap megszokási időszak után, technikus által készített betétekkel véglegesítjük a harapásemelést.
Páciensünk nem szerette, hogy szökik a levegő a fogai között, de a fogszabályozás mellett sem tudta elkötelezni magát...
Egyszerű töméscserékkel egybekötve szélesítettük és karakterizáltuk a fogakat.
Ezen a képen már a kisebb, egyszerűbb tömések elkészültek. Kismértékű színbeli eltérés még éppen látszik, mert friss a tömés.
A régi amalgám tömések cseréjét betétekkel oldottuk meg.
Kiindulási helyzet.
Közvetlenül ragasztás után.
Ezen a képen egy speciális gumilepedőt használunk, ami teljesen izolálja száj kezelt és kezeletlen részét. A sterilitás és a tartósság szempontjából nagyon fontos szárazon tartani a kezelt fogakat, ami sokszor azzal jár, hogy a páciens szája kiszárad. Ennek a gumilepedőnek a használatával ez nem fog bekövetkezni!
A betét kaméleon effektusának köszönhetően felveszi a fog színét és kupolaszerűen megvédi a rágóerőktől. Így nem fog eltörni, miközben a lehető legtöbb foganyagot őriztük meg.
A kis metszőben két szuvasság is látható! A kép jobb oldalán, a szemfog mellett látszik egy kis foghiány. A C alakú, átsejlő fekete csík jelzi a szuvasság igazi méretét. Az elülső fogak legtöbbször hátulról kezdenek el romlani, mert ott kevésbé tudjuk mosni őket.
Frissen elkészült tömés.
A két hiányzó fog helyére egy implantátum került...
...ami két kisebb fogat és műínyt tartalmaz.
Kiindulási helyzet
Cirkon koronák
A kiindulási helyzet egy gyökérkezelt fog...
...rengeteg szuvassággal és hiányzó foganyaggal.
A fogat üvegszálas töméssel láttuk el.
A kezelés egy alkalmat igényelt.
A fogat színekkel karakterizáltuk...
...láthatók a hófeér foltok és barnás pigmentek.
A fog csücskeit sorban, egyesével építettük föl...
...ezt az eljárást anatomikus rétegzésnek hívják.
Kiindulási helyzet
Eredmény
A kiindulási helyzet után láthatjuk, mi rejlik a mélyben.
És íme a kész tömés.
Kiindulási helyzetben láthatjuk a kisőrlő mély, íny alatti törését és a metszőfog töméseinek csúnya elszíneződését. Ami nem látszik a képen, hogy ezek a fogak mozogtak. Ilyen esetben érdemes őket összekötni, ezzel biztosítva a stabilitásukat.
Első lépésben kisebb ínyműtéttel hosszabbítottunk a letört fog nyaki részén, így az oda készülő, speciális üvegszállal megerősített, betétes híd biztonsággal ragaszthatóvá vált. Kofferdám izolálásban készültek el az alap tömések. A középső képen a technikus által készített végeredményt láthatjuk.
A minimális foganyagelvétel elve alapján, tömésekkel és betétekkel kötöttük össze a fogakat ahelyett, hogy az összeset lecsiszoltuk volna és hidakat gyártattunk volna rájuk. Így ez egy kényes, de mégis konzervatív megoldás és már közel 10 éve működik megfelelően, páciensünk nagy megelégedésére.